Meseria imi impune sa incerc absolut toate produsele de make-up profesional existente pe piata din Romania si nu numai, iar cum obsesia mea privind aplicarea fondului de ten este reprezentata de buretei este de la sine inteles ca ii incerc si detin pe toti.
Desi nu fac rabat de la calitate niciodata, ma bucur atunci cand gasesc produse “dupe” dupa cele originale, la preturi foarte acceptabile pe care sa le impartasesc cu voi.
Beauty Blenderul Original este 79 lei in magazinele Sephora, o suma maricica pentru anumite persoane care vor sa utilizeze un buretel doar pentru uzul personal.
Cel mai bun, pe langa cel original, mi se pare buretelul de la Real Techniques.
Atunci cand optati pentru un buretel pentru aplicarea fondului de ten trebuie sa luati in calcul:
- Forma: cea de ou este cea mai potrivita deoarece varful patrunde in unghiuri mai greu accesibile (zona de sub ochi, langa nas etc)
- Textura: trebuie sa fie cat mai fina iar in momentul in care este umed sa isi dubleze volumul si sa devina foarte foarte moale
- Materialul
La Cosmetics Beauty Hair am gasit la standul Cupio, buretel aproape identic cu cel original: aceeasi forma si aproape aceeasi nuanta de roz. Am dat pe el 20 lei si de abia asteptam sa il pun la treaba.
Buretelul pentru fond de ten are o marime cand este uscat si se mareste sub jetul de apa. L-am imbibat bine in apa, am stors excesul (am observat sa absoarbe mai multa apa decat trebuie dar am insistat cu stoarcerea si a fost ok) si am inceput aplicarea fondului de ten cu el.
Este pufos si moale, intinde bine fondul de ten fara sa lase urme, deci gasisem solutia ideala si foarte ieftină.
Dupa ce l-am folosit, a venit momentul sa il spal. Acesta este dezavantajul cu bureteii super draguti si colorati ca se pateaza de la fondul de ten dar un buretel bun si dintr-un material de calitate, se curata usor. L-am pus sub jetul de apa, am pus sampon de bebelusi pe el si am inceput sa il imbib cu apa si sa il storc, repetand procedeul de mai multe ori. Apa iesea murdara si am continuat sa fac “manevra” pana a fost curata insa buretelul era inca patat la suprafata de pigmentul fondului de ten. Si am avut surpriza neplacuta sa observ ca partea cu fond de ten se cojea, devenise usor aspru..
Am pulverizat solutie speciala de curatat, am asteptat cateva minute si tot nu se curata. Am luat un bol, am pus putin sampon degresant cu apa, l-am lasat cateva minute si apoi am reinceput “manevra de resuscitare”, l-am stors si cand am vrut sa repet procedeul iata ce am observat:
Buretelul pur si simplu s-a rupt, pare ca si cum ar fi fost taiat! Nu l-am agresat, nu am frecat tare, nu am bagat unghiile in el in timp ce il storceam pentru ca am foarte mare grija de orice buretel, indiferent de cat de scump sau ieftin a fost. Insa calitatea sa nu este cea mai inalta si astfel a ajuns sa se rupa de la prima spalare. Am buretei no-name pe care ii folosesc la machiajele fantezie si care au fost agresati in unele cazuri pentru ca nu puteam indeparta produsul de pe el dar nu s-au rupt.
Acesta m-a dezamagit foarte tare pentru ca a fost folosit o singura data si de la prima spalare s-a deteriorat si nici curat complet nu a fost.
Imi pare foarte rau ca nu este ceea ce trebuie, chiar daca are un pret acceptabil si sper sa fi nimerit eu un lot prost. La Make-up Fest din 1-2 noiembrie o sa ii achizitionez si pe cei mici, dupe dupa cei verzi de la Beauty Blender pentru a vedea si textura lor si revin cu un review comparativ.
Voi folositi buretei pentru aplicarea fondului de ten? Sau ati aveti acest buretel Cupio si a fost ok?
Va puuuuuup
Si eu prefer buretelul de la Real Techniques si am mai gasit acum ceva timp unul si la DM si a costat undeva intre 10-20 lei si sunt destul de multumita de el 😀
Eu am luat Beauty Blender de la Dm, am dat pe el pana in 30 ron si sunt foarte multumita. 🙂
Chiar vreau sa il incerc si pe acela insa la cel mai apropiat DM de mine nu il au niciodata 🙁
Mii de scuze de raspunsul super intarziat! Te pup :*
Iata ca am citit un subiect prea captivant scris intr-o maniera greu de gasit in internetul romanesc. Acum, dupa ce am citit acest articol, doresc sa va comunic ca in acest weekend trecem la ora de iarna, o stiati deja. Daca tot se schimba ora, macar reglati-va ceasul dupa ora exacta pentru a nu pierde sa ajungeti la timp unde aveti de mers. Multumesc!